ACSH Gheorgheni – CSM Corona Brașov: 4-9 (1-4, 1-1, 2-4)

În această seară echipa noastră s-a deplasat la Gheorgheni pentru un meci important – „de 6 puncte” –  deoarece a contat atât în Erste Liga cât și în campionatul național al României.

„Lupii” lui Julius Penzes au predat o lecție de hochei modern și eficace.

După 8 minute de joc „tabela” arăta scorul de 2-0 în favoarea noastră, prin golurile marcate de către fundașul canadian Logan Stephenson (asistat de Roberto Gliga) și Peter Balazs (asistat de Gergo Biro și Daniel Trancă).

În minutul 11’04”, gazdele au redus din diferență prin Mircea Constantin.

Însă excelenta linie de atac Peter Balazs – Daniel Trancă – Gergo Biro a reușit un final de repriză senzațional, reușind să marcheze două goluri în nici două minute.

Astfel, Biro G. a marcat în minutul 17’08” pentru 1-3 (gol la care au mai contribuit Peter B. și Pavlo Borysenko) iar imediat după – în minutul 18’45” – Daniel Trancă a marcat din pasa lui Peter Balazs pentru 1-4.

Scor după prima repriză: ACSH Gheorgheni – Corona Brașov: 1-4.

Repriza a doua a fost mai echilibrată, fiecare echipă marcând câte un gol.

Gazdele au redus scorul la 2-4 prin Albert Zagidulin.
Avea să fie și singurul gol al reprizei secunde marcat de către gazde, asta și datorită „paradelor” de senzație ale lui Patrik Polc.

În minutul 36’46” al meciului, „lupii” au reușit să marcheze prin Zsombor Molnar  pentru 2-5 (acesta fiind asistat de către David Szabo și J.F. Plante).

Scor după două reprize: ACSH Gheorgheni – Corona Brașov: 2-5.

Repriza a treia a început cu „haita” dezlănțuită, „lupii” marcând 4 goluri în primele 4 minute ale reprizei.

În secunda 18″ a reprizei, Cody Fowlie a marcat golul de 2-6, asistat de către căpitanul Roberto Gliga.

În minutul 02’09” al reprizei, Wacey Rabbit a marcat golul de 2-7 (fiind asistat de către Nelson Armstrong).

După 31 de secunde – în minutul 02’40” al reprizei – Cody Fowlie a marcat din nou (fiind asistat de către Roberto Gliga și Wacey Rabbit).

În minutul 03’36” al reprizei, Pavlo Borysenko (asistat de către Peter Balazs) a marcat golul de 2-9.

Astfel, deja după 43’36”, „lupii” conduceau pe „tabelă” cu scorul de 9-2.

Până la finalul meciului gazdele au reușit să mai marcheze două goluri, prin rusul Albert Zagidulin și letonul Imants Lescovs, însă acestea au contat prea puțin în „economia” partidei.

Scor final: ACSH Gheorgheni – Corona Brașov: 4-9 iar „lupii” adună câte 3 puncte atât în Erste Liga cât și în campionatul național.