Corona Brasov Wolves – SC Miercurea Ciuc 3-2 (1-0, 2-2, 0-0)

Meci incrancenat si disputat pe gheata Patinoarului Olimpic Brasov, intre cele mai bune echipe din Romania, Corona Brasov si SC Miercurea Ciuc, care s-au infruntat atat in Erste Liga sezonul regulat cat si pentru Campionatul National.

Partida a fost spectaculoasa, cu multe faze derulate in viteza la cele doua porti. “Lupii” au deschis scorul in min. 6’17’’ prin Biro Gergo. In a doua repriza, s-au marcat nu mai putin de patru goluri, care doua de fiecare echipa. Oaspetii au egalat in min. 23’01’’, dupa care, Corona a revenit in avantaj datorita reusitei lui Peter Balasz (min. 24’54’’).

Echipa Brasovului s-a distantat la 3-1 in min. 27’29’’, datorita reusitei lui Lidhammar, dupa care Miercurea Ciuc a inscris in min. 29’08’’: 3-2 scorul final al acestui meci, pentru ca in repriza a treia nu s-a mai inscris.

In aceasta saptamana se va da startul fazei a doua a Erste Liga, “lupii” urmand sa joace joi, 24 ianuarie, in deplasare cu SC Miercurea Ciuc, urmand sa revina pe gheata proprie in 28 ianuarie, ora 18.30, in compania echipei DEAC.