Corona Brasov Wolves – SC Miercurea Ciuc 5-2 (1-1, 2-0, 2-1)

Patinoarul Olimpic din Brasov a fost arhiplin la meciul celor mai bune echipe din Romania, in competitia din Erste Liga. Corona Brasov si SC Miercurea Ciuc au furnizat un meci atractiv in care echipa gazda a jucat foarte bine, cu determinare si a invins meritat.

Scorul a fost deschis de gaze in min. 18’00’’ prin Molnar Zoltan, dupa care Miercurea Ciuc a egalat la o diferenta de 21’’. A doua repriza a apartinut in totalitate “lupilor” care au facut o demonstratie de hochei spre deliciul publicului. Scorul celei de-a doua reprize, 2-0, reflecta dominarea totala a gazdelor, care au inscris prin Mark Lee in min. 28’06’’ si Tranca Daniel in min. 34’07’’.

In ultima repriza, meciul a fost la fel de spectaculos cu faze mai ales la poarta oaspetilor. Daniel Tranca a majorat avantajul in min. 53’21’’, dupa care Miercurea Ciuc a inscris in min. 54’14’’. Ultimul gol al meciului a apartinut insa, tot Coronei, autorul lui fiind Peter B. in min. 57’47’’ iar Corona obtine o victorie clara care o mentine in lupta pentru locul 4 in Master-Round-ul Erste Liga.

Urmatorul meci al Coronei Brasov in aceasta competitive va fi joi, 21 februarie in compania echipei Ferencvaros TC. Pana atunci, echipa Brasovului va juca luni, 18 februarie, ora 18.30, in Campionatul National, acasa, cu CSHC Marton Aron.