,,Lupii”au revenit din prima deplasare în Erste Liga cu un punct, din trei meciuri

S-a încheiat primul turneu al Coronei Brașov în Austria și Ungaria, în actuala ediție a Erste Liga. Bilanțul este reprezentat de trei înfrângeri toate la limită. În prima partidă, Corona s-a confruntat cu Vienna Capitals II.

Meciul a rezervat şi bune şi rele, din punctul de vedere al echipei braşovene, pregătită de Martin Lacroix.
Astfel, ,,lupii” au condus cu 1-0 şi 2-1, dar, de fiecare dată, echipa secundă a clubului campion ediţia trecută în EBEL, a revenit. Mai mult, în repriza a doua, echipa gazdă a întors scorul, însă Corona a reuşit egalarea (3-3). După a treia repriză fără goluri, au urmat prelungirile, tranşate de Vienna Capitals II, chiar în primul minut.
Scor final : Vienna Capitals II – Corona Braşov Wolves 4-3 (1-2, 2-1, 0-0, 1-0). Au înscris pentru echipa braşoveană B. Walls (min. 7,16 şi 15,41) şi G Biro (min. 32,58).

În al doilea meci, echipa brașoveană a pierdut la Budapesta, cu Ferencvarosi, echipa maghiară împunându-se cu 5-4 (2-2, 1-1, 2-1). Brașovenii au condus cu 1-0, 2-1, 3-2, după care Ferencvarosi a revenit, a avut 5-3, golul ultim al meciului fiind marcat de ,,lupi”, care nu au reușit însă să evite înfrângerea.
Au marcat pentru Corona Brașov : L. Macmillan (min. 2, 16), R. Gliga (min.9,01), B. Walls (min. 25,34 și min. 57,07).

Deplasarea s-a încheiat cu partida împotriva echipei MAC Budapesta, vicecampioana sezonului trecut al Ligii Mol. ,,Lupii” au avut un start foarte bun de meci, și-au surprins adversarii și au acumulat rapid un avantaj de trei goluri, risipit însă până în finalul partidei. MAC a întors rezultatul în reprizele a doua și a treia și a câștigat nesperat, cu 4-3 (0-3, 3-0, 1-0). Pentru Corona Brașov au înscris : R. Gliga (min.00, 14), M. Saluga (min.8,04), A. Mihaly (min.16,22).