Etichetă: cupa Romaniei

Cupa României 2019/2020: grupe și program

În perioada 18-22 decembrie Patinoarul Olimpic Brașov va găzdui turneul contând pentru Cupa României 2019/2020.

Echipele au fost repartizate în cele două grupe (în funcție de poziția ocupată în campionatul național 2018/2019) după cum urmează:

☑️Grupa A:
– CSM Corona Brașov;
– ACSH Gheorgheni;
– Sportul Studențesc;

☑️Grupa B:
– CSM Galați;
– Sport Club Miercurea-Ciuc;
– CSA Steaua București;

Programul de desfășurare este următorul:

☑️18 decembrie:
– CSM Galați vs. CSA Steaua București;
– CSM CORONA BRAȘOV vs.  Sportul Studențesc;

☑️19 decembrie:
– Sport Club Miercurea-Ciuc vs. CSA Steaua București;
– ACSH Gheorgheni vs. Sportul Studențesc;

☑️20 decembrie:
-CSM Galați vs. Sport Club Miercurea-Ciuc;
– CSM CORONA BRAȘOV vs. ACSH Gheorgheni;

☑️21 decembrie: zi de pauză;

☑️22 decembrie:
– finala mică (locul 2 din grupa A vs. locul 2 din grupa B);
– FINALA MARE (locul 1 din grupa A vs. locul 1 din grupa B).

*Ulterior vor fi comunicate și orele de desfășurare ale meciurilor.

Cupa României, ediția 2017-2018, se va disputa la Galați, între 20-23 Decembrie

Ediția 2017 – 2018 a Cupei României la hochei pe gheață se va disputa pe patinoarul din Galați, în perioada 20 – 23 decembrie 2017. La startul competiției se vor alinia cele 6 echipe de seniori, care sunt prezente și în Campionatul Național : Corona Braşov Wolves, Sport Club Miercurea Ciuc, CSM Dunărea Galaţi, Progym Gheorgheni, CSA Steaua Bucureşti, Sportul Studenţesc Bucureşti. Cele șase combatante au fost împărțite în două grupe, astfel :

Grupa A : Corona Brașov Wolves, Progym Gheorghieni, Steaua București
Grupa B : SC Miercurea Ciuc, Dunărea Galați, Sportul Studențesc

În grupe, fiecare echipă va juca cu fiecare, iar primele clasate vor juca finala mare, pentru locurile 1-2, în timp ce echipele clasate pe locurile secunde, vor evolua în finala mică, adică pentru locurile 3-4.

Programul meciurilor din grupe
20.12 – ora 14,30 : SC Miercurea Ciuc – Sportul Studențesc; ora 18,30 : Corona Brașov – Steaua;
21.12 – ora 14,30 : Dunărea Galați – Sportul Studențesc; ora 18,30 : Progym Gheorghieni – Steaua;
22.12 – ora 14,30 : Corona Brașov – Progym Gheorghieni; 18,30 : SC Miercurea Ciuc – Dunărea Galați;

Cele două finale se vor disputa în 23 decembrie, astfel : ora 14,30, finala mică, ora 18,30, finala mare.

Corona Braşov Wolves, locul trei în Cupa României

Eliminarea Coronei Braşov Wolves din cursa pentru adjudecarea trofeului ,,Cupa României”, în ciuda faptului că echipa a beneficiat de avantajul terenului propriu, a adus multă supărare şi chiar indignare la Brasov.

Aşa cum era, totuşi, de aşteptat, echipa braşoveană s-a impus în ,,finala mică”, destul de clar : 7-2 (2-1, 3-0, 2-1), după un meci în care ,,lupii” au avut emoţii doar în prima repriză. Golurile echipei Corona Braşov Wolves au fost marcate de Tomas Klempa (min. 12,40), Csanad Fodor (min. 17,18 şi 34,50), Brian McGregor (min.29, 29), Ian McDonald (min.37,44), Roberto Gliga (min.41,06), Zsolt Peter (min 56,22).

Continue reading „Corona Braşov Wolves, locul trei în Cupa României”