Etichetă: hochei Brasov

Corona Brașov va juca in finala mica a Cupei Romaniei

Echipa noastră s-a calificat doar în finala mica a Cupei României, ratând, la limita, victoria in cel de-al doilea meci al grupei sale.

În primul meci al grupei, „lupii” au învins echipa Sportul Studențesc, cu scorul de 19-0 (6-0, 5-0, 8-0)
Marcatori: Biro G (2’36”, 15’46”, 38’28”) Zagidullin (4’51”, 14’42”), Fowlie (19’28”, 24’44”, 41’01”, 49’16”), Armstrong (19’51”), Zsok (21’23”), Biro M (26’27”, 49’21”, 50’08”), Franko (27’23”, 52’19”), Molnar Z (41’30”), Gajdo B (50’59”), Mihaly E (53’07”).

În cel de-al doilea meci al grupei, echipa noastră a cedat în fața echipei ACSH Gheorgheni, cu scorul de  2-4 (0-1, 2-2, 0-1)
Pentru „lupi” au marcat: Fowlie (26’11”) și Labrecque (33’07”).

Pentru Corona Brașov urmatorul meci va fi mâine de la ora 15:00, împotriva echipei de pe locul 2 din grupa B: CSM Galați.

Bun venit, Albert Zagidullin!

Albert Zagidullin (30 de ani) un hocheist deja consacrat în hocheiul românesc a ajuns la o intelegere cu clubul nostru, cel putin pana la finalul acestui sezon. Este un hocheist rapid, incisiv și tehnic.
Atacantul de 190 de centimetri și 95 de kilograme vine de la ACSH Gheorgheni, după o reziliere a contractului de comun acord cu echipa harghiteană (care ne va fi și principala adversară în Grupa A a  Cupei României).

Pentru ACSH Gheorgheni a evoluat în acest sezon într-un număr de 14 meciuri în Liga Erste (unde a realizat 12 puncte: 7 goluri și 5 pase decisive) și 13 meciuri în Campionatul Național al României (unde a realizat 14 puncte: 13 goluri și o pasă decisivă).

A venit în hocheiul românesc sezonul trecut, la CSM Galați (după ce evoluase 250 de meciuri în VHL – „eșalonul 2” hocheistic al Rusiei).

Pentru gălățeni a evoluat în sezonul regulat al campionatului național 2018/2019 într-un număr de 35 de meciuri (realizând un număr de 88 de puncte: 41 de goluri și 47 de pase decisive).
În play-off a făcut parte din echipa gălățeană în 7 meciuri (realizând 8 puncte: 2 goluri și 6 pase decisive).

S-a impus în hocheiul românesc ca un jucător cu execuții foarte spectaculoase și un marcator de goluri importante.

Ne putem aștepta de la el la goluri prin execuții fanteziste, care vor face deliciul tribunelor.

Albert va debuta în tricoul „lupilor” la Cupa României, competiție pe care echipa noastră va lupta să o câștige în fața propriilor fani, în perioada 18-22 decembrie.

11 „lupi” convocați la echipa națională de hochei a României!

Pentru Turneul de Calificări Preolimpice, „Grupa K” – ce se va desfășura pe Patinoarul Olimpic din Brașov în perioada 12-15 decembrie – la echipa națională a României au fost convocați de la Corona Brașov 11 jucători și 4 membri ai echipei tehnice, după cum urmează:

☑️ portari:
– Zoltan Toke;
– Patrik Polc;

☑️ fundași:
– Huba Bors;
– Pavlo Borysenko;
– Otto Biro;

☑️ atacanți:
– Roberto Gliga;
– Daniel Trancă;
– Peter Balazs;
– Mircea Constantin;
– Gergo Biro;
– Zsombor Molnar;

☑️Membri ai echipei tehnice:
– antrenor: Julius Penzes;
– manager de echipament: Attila Lajos;
– fizioterapeut: Fabian Popa;
– medic: Emil Mățău;

Reunirea lotului a fost programată pentru astăzi, începând cu ora 16:00.

Antrenorul Julius Penzes va fi ajutat de secundul Marius Trandafir.

Reamintim că adversarele României în grupa K vor fi echipele naționale ale Islandei, Israelului și Kârgâzstanului.

Photocredit @Szabo Attila

Cupa României 2019/2020: grupe și program

În perioada 18-22 decembrie Patinoarul Olimpic Brașov va găzdui turneul contând pentru Cupa României 2019/2020.

Echipele au fost repartizate în cele două grupe (în funcție de poziția ocupată în campionatul național 2018/2019) după cum urmează:

☑️Grupa A:
– CSM Corona Brașov;
– ACSH Gheorgheni;
– Sportul Studențesc;

☑️Grupa B:
– CSM Galați;
– Sport Club Miercurea-Ciuc;
– CSA Steaua București;

Programul de desfășurare este următorul:

☑️18 decembrie:
– CSM Galați vs. CSA Steaua București;
– CSM CORONA BRAȘOV vs.  Sportul Studențesc;

☑️19 decembrie:
– Sport Club Miercurea-Ciuc vs. CSA Steaua București;
– ACSH Gheorgheni vs. Sportul Studențesc;

☑️20 decembrie:
-CSM Galați vs. Sport Club Miercurea-Ciuc;
– CSM CORONA BRAȘOV vs. ACSH Gheorgheni;

☑️21 decembrie: zi de pauză;

☑️22 decembrie:
– finala mică (locul 2 din grupa A vs. locul 2 din grupa B);
– FINALA MARE (locul 1 din grupa A vs. locul 1 din grupa B).

*Ulterior vor fi comunicate și orele de desfășurare ale meciurilor.